State Cup Results

DATE:  10/13/18 - SATURDAY      
HOME TEAM vs. AWAY TEAM SCORE
       
STRUMPF CUP (Metro 1 and Metro 2 teams)    
Shamrock SC 1960 (CSL) vs. Laberia FC 5:2
Brooklyn Bound SC (CSL) vs. Beyond FC metro (CSL) 1:1 - PKs 4:2
NYC Metro Stars (CSL) vs. NYFC Illiria (CSL) 2:0
Kelmendi FC NY (CSL) vs. Sons of Queens (CSL) 5:0
       
       
DATE:  10/14/18 - SUNDAY    STATE CUPS - ROUND 1  
       
HOME TEAM vs. AWAY TEAM SCORE
       
MANNING CUP (1st teams of the First Division)  
       
CPR White 1st team (CSL) vs. Cedar Stars Academy 1st team (CSL) 0:2
Lansdowne Yonkers 1st team (CSL) vs. Kosmos/Olympiacos (LISFL) 8:0
NY Shamrock 1st team (CSL) vs. NY Polet (LISFL) 10:2
Doxa FC 1st team (CSL) vs. NY Pancyprians 1st team (CSL) 0:4
          
Port Jefferson Fusion (LISFL) vs. NY Athletic Club 1st team (CSL) 0:6
Glen Cove (LISFL) vs. Zum Schneider 1st team (CSL) 0:2
Port Jefferson (LISFL) vs. NY Greek American 1st team (CSL) 0:4
       
       
       
D'ARPINO CUP (Reserve teams of the First Division and Reserve teams of the Second Division)
       
Polonia Gwardia Reserve (CSL) vs. Brishna Reserve (CSL) PKs 4:3
NYPD Reserve (CSL) vs. Sporting FC South Bronx Reserve (CSL) 0:3
Real Ole Reserve (CSL) vs. Beyond FC Reserve (CSL) 3:0 Forfeit
Doxa FC Reserve (CSL) vs. Manhattan Celtic Reserve (CSL) 3:2
CPR White Reserve (CSL) vs. NY Shamrock Reserve (CSL) 1:1 - PKs 2:4
CPR Red Reserve (CSL) vs. NY Athletic Club Reserve (CSL) 1:3
Manhattan Kickers Reserve (CSL) vs. NY Ukrainians Reserve (CSL) 3:0
Cedar Stars Academy Reserve (CSL) vs. FC Ulquini Reserve (CSL) 4:2
FC Japan Reserve (CSL) vs. Zum Schneider FC Reserve (CSL) 0:9
Williamsburg International Reserve (CSL) vs. CD Iberia Reserve (CSL) 2:2 - PKs 3:2
NY Greek American Reserve (CSL) vs. Kid Super Samba Reserve (CSL) 5:1
Panatha USA Reserve (CSL) vs. Stal Mielec Reserve (CSL) 4:0
Lansdowne Yonkers Reserve (CSL) vs. FC Spring Valley Reserve (CSL) 4:0
       
       
       
FLAMHAFT CUP (1st teams of the Second Division)  
       
Williamsburg International 1st team (CSL) vs. Mineola PA 1st team (LISFL) 6:1
CPR Red 1st team (CSL) vs. OB Park (LISFL) 3:3 - PKs 5:3
Panatha USA 1st team (CSL) vs. Manhattan Kickers 1st team (CSL) 3:9
Kid Super Samba 1st team (CSL) vs. Oceanside United (LISFL) 3:0
Sporting SC 1st team (CSL) vs. FC Ulquini 1st team (CSL) 2:3
Polonia Gwardia 1st team (CSL) vs. FC Spring Valley 1st team (CSL) PKs 4:3
Manhattan Celtic 1st team (CSL) vs. Asteras GCC (LISFL) 3:0
Stal Mielec 1st team (CSL) vs. Unity (LISFL) 3:3 - PKs 4:3
NY Ukrainians 1st team (CSL) vs. NY Polet (LISFL) 3:1
       
PDB NYI Rovers (LISFL) vs. CD Iberia 1st team (CSL) 4:1
Floral Park (LISFL) vs. FC Japan 1st team (CSL) 3:3 - PKs 5:6
Forest Park (LISFL) vs. Beyond FC 1st team (CSL) 3:1
Serbia (LISFL) vs. Real Ole 1st team (CSL) 3:8
Hicksville (LISFL) vs. Brishna 1st team (CSL) 1:3
Leros (LISFL) vs. NYPD FC 1st team (CSL) 5:1
       
       
       
STRUMPF CUP (Metro 1 and Metro 2 teams)    
       
Momma's Boys (CSL) vs. NY Irish (CSL) 0:3
NYPD Futbol Enforcers (CSL) vs. FZ Sandzak (CSL) referee was a no show
Missile FC (CSL) vs. SC Eintracht (CSL) 4:1
Mola (CSL) vs. Barnstonworth Rovers metro (CSL) 5:1
Lansdowne Bhoys metro (CSL) vs. Richmond County (CSL) referee was a no show
Ridgewood Romac (CSL) vs. NY Galicia (CSL) 0:2
FC Partizani (CSL) vs. NYC Afganistan (CSL) 0:2
       
       
       
Asteras (LISFL) vs. NY Greek American metro team (CSL) 1:1 - PKs 4:3
Aratta (LISFL) vs. Brooklyn North FC (CSL) 3:3 - PKs 3:0
SSCD (LISFL) vs. FC Ulquini metro 1 (CSL) 6:0
NYPDC Boldest (LISFL) vs. Mr. Dennehy's FC (CSL) 1:4
Pro Touch (LISFL) vs. NY Ittihad (CSL) 2:3
Guyana Juniors (LISFL) vs. Sante Fe (CSL) 2:6
Baisley United (LISFL) vs. Flushing FC (CSL) 2:2 - PKs 4:2 
South Jamaica Port (LISFL) vs. Gotham Argo (CSL) 0:4
NYPD (LISFL) vs. FC Ulquini metro  (CSL) 0:9
       
       
       
MARTH CUP (Over 30 & Over 39 Division teams)  
       
Between Rivers (CSL) vs. Port Jeff (LISFL) 5:0
Cosmoz FC (CSL) vs. Baisley United (LISFL) 0:6
CPR Orange (CSL) vs. Istria (LISFL) 3:0 Forfeit
Megas Alexandros (CSL) vs. NY Greek American (CSL) 0:6
NY Pancyprians (CSL) vs. Polonez (LISFL) 6:2
CPR Legends Over 39 (CSL) vs. Manhattan Celtic Bhoys (CSL) 0:7
       
Oceanside (LISFL) vs. Shamrock SC (CSL) 1:4
Glen Cove (LISFL) vs. Manhattan Celtic Legends (CSL) 3:0 Forfeit
Garden City (LISFL) vs. CPR Old Boys (CSL) 1:3
LI Gaels (LISFL) vs. Manhattan Kickers Premier (CSL) 1:1 - PKs3:1
Integral (LISFL) vs. CPR Grays (CSL) 3:1
       
       
       
VARGAS CUP (Over 40 Players)      
       
Banatul SC (CSL) vs. America FC 1927 (CSL) 3:0 Forfeit
Manhattan Kickers Legends (CSL) vs. Manhattan Celtic Masters (CSL) 1:4
Barnstonworth Rovers Veterans (CSL) vs. SC Eintracht (CSL) 1:0
NY Greek American Legends (CSL) vs. Barnstonworth Rovers Old Boys (CSL) 2:2 - PKs 2:3
SC Gjoa (CSL) vs. NY Shamrock Legends (CSL) 1:0

Related Links

Affiliates

NJSA

ENYSSA

ENYSRA

USASA

usasar1

Sponsors

Soccer Superstore USA

Soccer.com

Big Soccer Head Pod Cast

Tens Club x The Terrace Club

FuboTV

Soccer Resort

U-ADE

Storelli