State Cups Info & Schedule

Below is a list of contacts from other leagues within the ENYSSA:

 
EDSL: 
Peter Pinori
 
LISFL:
Please call your cup supervisor if you have any questions or changes about the cup you are participating in. Any changes made MUST be approved by the supervisor.   The winning team must also report the score to the cup supervisor after the game (via email or phone call).  Failure to do so, will result in a  $100 fine by the State Office.

 
Dr. Manning Cup: 

Mario Treglia
e-mail: mariotregliacpa@aol.com

Flamhaft Cup
Alfonso Vargas
e-mail: RAVAR98@aol.com

D’Arpino Cup
Annmary Reljanovic
C: (201) 390-2072
e-mail: annmarystatecups@aol.com
 
Strumpf Cup
Annmary Reljanovic

Marth Cup
Alfonso Vargas
 
DATE:  10/14/17 - SATURDAY          
HOME TEAM vs. AWAY TEAM SCORES    
           
D'ARPINO CUP (Reserve teams of the First Division and Reserve teams of the Second Division)      
Lansdowne Bhoys Reserve (CSL) vs. Cedar Stars Academy Reserve (CSL) 3:2    
CD Iberia Reserve (CSL) vs. Spring Valley Reserve (CSL) 2:0    
FC Japan Reserve (CSL) vs. Stal Mielec Reserve (CSL) 2:6    
           
FLAMHAFT CUP (1st teams of the Second Division)      
           
Brishna 1st team (CSL) vs. Serbia (LISFL) 3:1    
   
DATE:  10/15/17 - SUNDAY  STATE CUPS - ROUND 1    
   
HOME TEAM vs. AWAY TEAM    
   
MANNING CUP (1st teams of the First Division)    
   
NY Athletic Club 1st team (CSL) vs. Kosmos United CY (LISFL) 5:2    
NY Shamrocks 1st team (CSL) vs. Forest Park (LISFL) 9:1    
Manhattan Kickers 1st team (CSL) vs. NY Polet (LISFL) 3:0 Forfeit    
NY Greek American 1st team (CSL) vs. Serbia (LISFL) 7:0    
Zum Schneider FC  1st team (CSL) vs. Real NYFC (LISFL) 1:1 (lost in PKs)    
Lansdowne Bhoys 1st team (CSL) A BYE    
   
   
Glen Cove (LISFL) vs. Doxa 1st team (CSL)    
PDB Irish Rovers (LISFL) vs. Cedars Stars Academy 1st team (CSL)    
Port Jeff Fusion (LISFL) vs. CPR White 1st team (CSL) 1:3    
Port Jeff (LISFL) vs. NY Pancyprians 1st team (CSL) 0:4    
   
   
   
D'ARPINO CUP (Reserve teams of the First Division and Reserve teams of the Second Division)    
   
Doxa FC Reserve (CSL) vs. NY Pancyprians Reserve (CSL)    
KidSuper Samba Reserve (CSL) vs. Malatayaspor USA Reserve (CSL) FORFEIT 0:3    
NYPD FC Reserve (CSL) vs. Brishna FC Reserve (CSL) 5:4 PKs    
Williamsburg Intern. FC Reserve (CSL) vs. Beyond FC Reserve (CSL) 6:0    
NY Athletic Club Reserve (CSL) vs. NY Shamrocks Reserve (CSL) 2:0    
Panatha USA Reserve (CSL) vs. Manhattan Celtic Reserve (CSL) 5:1    
CPR Red Reserve (CSL) vs. Sporting Astoria Reserve (CSL) 2:1    
NY Ukrainians Reserve (CSL) vs. Polonia Gwardia NY Reserve (CSL) 1:2    
CPR White Reserve (CSL) vs. NY Greek Americans Reserve (CSL) 2:3    
Manhattan Kickers Reserve (CSL) vs. Bronx Supreme Reserve (CSL) FORFEIT 0:3    
Zum Schneider FC 03 Reserve (CSL) BYE    
     
   
FLAMHAFT CUP (1st teams of the Second Division)    
   
FC Spring Valley 1st team (CSL) vs. Yonkers Ukrainians (EDSL) 4:2    
NYPD FC 1st team (CSL) vs. PDB Irish Rovers (LISFL) 5:1    
Sporting Astoria 1st team (CSL) vs. Port Jeff Fusion (LISFL) game not finished    
Williamsburg Intern. FC 1st team (CSL) vs. OB Park (LISFL) 7:3    
Panatha USA 1st team (CSL) vs. South Jamaica Port (LISFL) 3:1    
CPR Red 1st team (CSL) vs. Glen Cove (LISFL) 6:1    
Beyond FC 1st team (CSL) vs. Alianza (EDSL) 1:2    
NY Ukrainians 1st team (CSL) vs. FSC CP Flames (LISFL) 2:2, 8:7 PKs    
   
Real NYFC (LISFL) vs. FC Japan 1st team (CSL) 2:3    
Oceanside (LISFL) vs. CD Iberia 1st team (CSL) 2:1    
Tumi (EDSL) vs. Malatayaspor USA 1st team (CSL) 1:3    
Forest Park (LISFL) vs. Manhattan Celtic 1st team (CSL) 2:5    
veterans vs. Bronx Supreme 1st team (CSL)    
Ossining Port (EDSL) vs. Polonia Gwardia NY 1st team (CSL) 0:2    
Kosmos United CY (LISFL) vs. Stal Mielec 1st team (CSL) 2:6    
Hicksville (LISFL) vs. KidSuper Samba 1st team (CSL)    
   
STRUMPF CUP (Metro 1 and Metro 2 teams)    
   
FC Partizani (CSL) vs. Asteras GCC (LISFL) 1:0    
FC Ulqini (CSL) vs. NYC Metro Stars (CSL) 5:0    
Gateway (CSL) vs. Deportivo Sociedade NY 2 (CSL) 7:5    
NYC Afghanistan SC (CSL) vs. Brooklyn Bound SC (CSL) 2:1    
BW Gottschee (CSL) vs. Grenadier Zenith (CSL) 4:1    
Richmond County FC (CSL) vs. NY United FC (CSL) 4:0    
NY Galicia (CSL) vs. Deportivo Sociedade NY 1 (CSL) 7:5    
Mr. Dennehy's (CSL) vs. Flushing FC (CSL) 3:1    
SC Eintracht (CSL) vs. Kelmendi FC NY (CSL) 1:2    
Mola FC (CSL) vs. Beyond FC metro (CSL) 6:0    
Ridgewood Romac (CSL) vs. Missile FC (CSL) 3:2    
Homenetmen of NY (CSL) vs. NY Finest (LISFL) 2:1    
Shamrock SC 1960 (CSL) vs. SSCD (LISFL) 6:1    
Lansdowne Bhoys metro (CSL) vs. Farmingville (LISFL) 3:2    
       
   
Guyana (LISFL) vs. Sons of Queens (CSL) 4:2    
Pro Touch (LISFL) vs. Barnstonworth Rovers metro (CSL)    
Leros (LISFL) vs. NYFC Illiria (CSL) 3:7    
Athletico Union (LISFL) vs. Inter NY (CSL) No referee    
Asteras NY (LISFL) vs. AO Brooklyn (CSL) 2:4    
NYCD Boldest (LISFL) vs. Gotham Argo (CSL) 1:5    
   
   
MARTH CUP (Over 30 & Over 37 Division teams)    
   
America FC (CSL) vs. Glen Cove (LISFL) FORFEIT 0:3    
CPR Grays (CSL) vs. Manhattan Kickers Legends (CSL)    
CPR Legends (CSL) vs. Megas Alexandros (CSL) 2:6    
Brooklyn Gunners (CSL) vs. Shamrock SC (CSL) 0:1    
Cozmoz (CSL) vs. Manhattan Kickers Premier (CSL) 1:7    
Manhattan Celtic Bhoys (CSL) vs. NY Pancyprians (CSL) 0:2    
NY Greek Americans (CSL) vs. Shamrock Legends (CSL)    
Barnstonworth Rovers Veterans (CSL) vs. Polonez (LISFL) 1:3    
Doxa FC Legends (CSL) vs. NY Hota (LISFL) rescheduled    
Banatul SC (CSL) vs. LI Gaels (LISFL)    
Barnstonworth Old Boys (CSL) vs. Integral (LISFL)    
SC Gjoa BYE     
   
Lindenhurst (LISFL) vs. Manhattan Celtic Legends (CSL) 1:6    
Baisley (LISFL) vs. CPR Orange (CSL)    
Garden City (LISFL) vs. SC Eintracht (CSL) 4:0    
Istria (LISFL) vs. CPR Old Boys (CSL)    
Port Jeff (LISFL) vs. Manhattan Celtic Masters (CSL) FORFEIT 3:0    
           
   
                     
                     
                     
         
                     
                     
                     
                     
                     
                     
               
                     
                     
         
                     
                     
                     
   
                     
                     
                     
         
                     
                     
                     
                     
         
                     
                     
                     
                     
         
                     
                     
                     
                     
 

Affiliates

NJSA

ENYSSA

ENYSRA

USASA

usasar1

Sponsors

Soccer Superstore USA

Soccer.com

Big Soccer Head Pod Cast

Tens Club x The Terrace Club

FuboTV

Soccer Resort

U-ADE

Storelli