State Cup Matches

All players are cup tied and they must be listed on your team roster.  Clubs with more than one team cannot use players from other teams within their club.  Please email the office if you have any questions regarding this rule.  Failure to follow this rule will result in a Forfeit.
 
Please call your cup supervisor if you have any questions or changes about the cup you are participating in. Any changes made MUST be approved by the supervisor.   
 
The winning team must report the score after the game (via email or phone call) to your cup supervisor AND cups@enyssa.org.  Failure to do so will result in a $25 fine by the State Office.
 
STATE CUP SUPERVISORS
Manning Cup Flamhaft Cup D'Arpino Cup Strumpf Cup Marth Cup Vargas Cup

Mario Treglia
(516) 626-7807
mariotregliacpa@aol.com

Vincent Treglia
(516) 626-7807
vtreglia86@yahoo.com

Annmary Reljanovic
(201) 390-2072
CSLNYSOCCER@aol.com
Annmary Reljanovic
(201) 390-2072
CSLNYSOCCER@aol.com
Yuri Fishman
(516) 965-8248
yuri.fishman@pseg.com

Yuri Fishman
(516) 965-8248
yuri.fishman@pseg.com

 

DATE:  12/5/2021 - SUNDAY  STATE CUPS - ROUND 3
HOME TEAM vs. AWAY TEAM FIELD TIME
       
MANNING CUP (1st teams of the First Division)    
   
Doxa SC (EPSL) vs. Lansdowne Bhoys Joseph Fosina Field  5:30 PM
Zum Schneider FC 03 (EPSL) vs. Richmond County FC (CSL) Roosevelt Island Octagon Field 7:30 PM
FLAMHAFT CUP (1st teams of the Second Division)    
   
Central Park Rangers Red 1st team (CSL) vs. NY Polet  Randalls Island Field 74 6:00 PM
BW Gottschee (LISFL) vs. Manhattan Celtics  
Ossing Portuguese (EDSL) vs. Block FC (CSL)  
NY Irish Rovers (LISFL) vs.  NY Ukrainians (CSL)    
D'ARPINO CUP (Reserve teams of the First Division and Reserve teams of the Second Division)  
   
Borgetto Reserve team (CSL) vs. Beyond FC Reserve (CSL) Randalls Island Field 75 4:00 PM
Richmond County FC Reserve (CSL) vs. Central Park Rangers Red Reserve (CSL) Greenbelt Recreation Center 1:00 PM
STRUMP CUP (3rd & 4th Division teams)      
   
NY Galicia (CSL) vs. Central Park Rangers Green (CSL) Randalls Island Field 74 4:00 PM
NY Ukrainians III (CSL) vs. Panatha USA (CSL) McCarren Park  2:00 PM
Yemen (CSL) vs. NY Irish (CSL) Randalls Island Field 74 2:00 PM
KidSuper Samba AC II   vs. CD Iberia (CSL) Coach Horowitz Football Field 2:00 PM
NY Albanians FC (CSL) vs. Barnstonworth Rovers FC (CSL) Randalls Island Field 75 2:00 PM
MARTH CUP (Over 30 Division teams)      
   
NY Pancyprian Freedoms over 30 (CSL) vs. Glen Cove (LISFL) Randalls Island Field 74 10:00 AM
Rosedale United FC Over 30 (LISFL) vs. Central Park Rangers Joga D'or (CSL)    
VARGAS CUP (Over 40 Division teams)      
   
Manhattan Celtic (CSL) vs. Ridgewood Romac SC (CSL) Randalls Island Field 70 7:00 PM
America FC 1927 vs. Baldwin (LISFL) Randalls Island Field 74 12:00 PM

Affiliates

ENYSSA

ENYSSA

NJSA

CJSL

CJSL

ENYSRA

USASA

usasar1

usasar1

Sponsors

Soccer.com

Soccer Resort

Soccer Resort